Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RanaCo

خواص خرما

 

خرما، میوه بهشتی ای که به واسطه انرژی و فوائد بسیارش، ما از آن به عنوان میوه سلامتی و انرژی یاد می کنیم. خرما با نام علمی Phoenix Dactylifera به تیره Palmaceae تعلق دارد؛ این تیره از نظر دارا بودن درختان مفید در ردیف پراهمیت ‌ترین تیره‌ها جای دارد.
در هر 100 گرم انواع گوناگون آن (حدود هر 10 عدد) 100 تا 300 کیلو کالری انرژی وجود داشته و حاوی فسفر، آهن، کلسیم، منیزیم و پتاسیم و مقدار کافی ویتامین های A، B1 و B2 و مقدار کمی ویتامین های C و E می باشد. بطور متوسط خرما از 75% مواد قندی (25% ساکاروز و 50% گلوکز) ، 2% پروتئین گیاهی مرغوب، 2.5% چربی و 1.2% مواد معدنی تشکیل شده است. البته خواص غذایی رطب کمی با خرما متفاوت است، بعنوان مثال هر 100 گرم رطب (حدود هر 10 عدد آن) حدود 100 کیلو کالری انرژی دارد. هر 100 گرم قند معمولی حدود 400 کیلو انرژی دارد و این یکی از بیشمار مضرات استفاده از قند و شکر مصنوعی است. پیشنهاد می کنیم جهت آشنایی بیشتر مضرات مصرف قند و شکر را مطالعه فرمائید.

 

ارزش غذایی 100 گرم خرما

Principle

Nutrient Value

Percentage of RDA

Energy

277 Kcal

14%

Carbohydrates

74.97 g

58%

Protein

1.81g

3%

Total Fat

0.15 g

<1%

Cholesterol

0 mg

0%

Dietary Fiber

6.7 g

18%

Vitamins

Folates

15 µg 

4%

Niacin

1.610 mg

10%

Pantothenic acid

0.805 mg

16%

Pyridoxine

0.249 mg

19%

Riboflavin

0.060 mg

4.5%

Thiamin

0.050 mg

4%

Vitamin A

149 IU

5%

Vitamin C

0 mg

0%

Vitamin K

2.7 µg 

2%

Electrolytes

Sodium

1 mg

0%

Potassium

696 mg

16%

Minerals

Calcium

64 mg

6.5%

Copper

0.362 mg

40%

Iron

0.90 mg

11%

Magnesium

54 mg

13%

Manganese

0.296 mg

13%

Phosphorus

62 mg

9%

Zinc

0.44 mg

4%

Phyto-nutrients

Carotene-ß

89 µg 

--

Crypto-xanthin-ß

0 µg 

--

Lutein-zeaxanthin

23 µg 

--

Source: USDA National Nutrient data base

 

فوائد و مطالبی که در منابع گوناگون برای خرما ذکر شده بسیار گسترده و متنوع است که ما در اینجا به ذکر چکیده ­ای از آنها بسنده می کنیم:

 

خرما برای برخی از افراد مضراتی هم دارد. به عنوان نمونه افرادی که دیابت دارند یا این بیماری در خانواده آنها وجود دارد، باید در مصرف آن احتیاط کنند. البته احتیاط در میزان مصرف درانواع مختلف خرما متفاوت است، بعنوان مثال از آنجائیکه عمده قند موجود در خرمای پیارم از نوع فروکتوز می‌باشد و به راحتی و با سرعت در سوخت و ساز بدن استفاده می شود، این نوع خرما به عنوان قند مجاز مصرفی توسط افراد مبتلا به دیابت مناسب می‌باشد. همچنین در بین محصولات دمباز، استفاده از قند مایع خرما، ضمن حفظ همه خواص خرما به بیماران دیابتی به عنوان جایگزین بسیار مناسبی برای قند و شکر پیشنهاد می شود و شیره خرما و شهد (رب) خرما هم نسبت به ساير محصولات براي اينگونه بيماران ضرر كمتري دارند. کسانی که داخل دهانشان زخم و یا تاول وجود دارد باید از مصرف خرما اجتناب کنند. در ضمن مصرف خرما با ماست نیز بسیار مضر است. همچنین افراد چاق، کسانی که با مشکل اضافه وزن روبرو هستند و افراد کم تحرک (آنهایی که ورزش نمی کنند یا روزانه کمتر از 20 دقیقه پیاده روی منظم دارند) نیز باید در خوردن خرما دقت داشته باشند و با توجه به شرایط جسمی، میزان تحرک و نیازشان به کالری، آن را بیش از حد مجاز مصرف نکنند.

 

چند نکته جهت تهیه، نگهداری و مصرف خرما

هنگام تهیه خرما، سعی کنید خرمایی بخرید که پوستی نازک دارد، تازه بوده و مزه و بوی ترشیدگی ندهد و روی سطح آن دانه های شکرک دیده نشود.
بهتر است قبل از مصرف خرما، آن را با آب سرد به آرامی بشوئید.  

خرما هم مانند سایر میوه ها باید در جای خشک و خنک و در دمای کمتر از 15 درجه سانتیگراد نگهداری شود. میزان ماندگاری و حساسیت انواع خرما به هوای گرم متفاوت است، اما معمولا خرمای خشک در یخچال تا یک سال و در فضای مناسب بیرون یخچال حدود یک ماه ماندگار است. اگر خرما خشک شد با ریختن کمی آب گرم یا حتی آب میوه، شکلی بهتر به خود می گیرد. خرما را در محلی نگذارید که مواد بودار مثل سیر یا پیاز در آن وجود دارد، چون خرما خیلی زود بو را به خود می گیرد. معمولا نگهداری رطب از خرما پردردسرتر است چون رطب زودتر به اصطلاح شکرک می زند و سریع تر هم ترش می شود.

 

به یاد داشته باشیم که:

 

 

 

 

 

کلیه حقوق این پایگاه اینترنتی متعلق به شرکت پخش محصولات غذایی و بهداشتی رانا می باشد.